Englishنقشه پرتالصفحه اصلیایران
 
فاصلهاطلاعیه هافاصلهمیز خدمات الکترونیکی سازمان هواشناسیفاصلهارتباط با مافاصلهدرباره مافاصلهنظرسنجیفاصلهسوالات متداول
اخبار
 
 
 
  

سرزمين وحي الهي

 

سلام بر مكّه، سرزمين وحي الهي، سلام بر كعبه، مطاف فرشتگان كبريايي؛ سلام بر صفا؛ سلام بر سعي؛ سلام بر زمزم؛ زلالِ جاريِ محبت خدا؛ سلام بر مشعر؛ خاستگاه شعور؛ سلام بر مناء مذبح منيّت؛ سلام بر عرفات؛ عرصه عرفان ناب اسلام بر ابراهيم و مقامش و اسماعيل و حِجرش. سلام بر مدينه، مدفن عصاره هستي؛ سلام بر بقيع، قبرستان كهكشان‌هاي خفته در خاك و سلام بر همه رهبران راستين راه توحيد؛ آنان كه رمزهاي عشق را شناختند و رازهاي حج را دريافتند و سلام بر همه عاشقان خدا.

شائق لقاييم و زائر حرم. بايد به قصد ديدار يار راهي ديار دوست شويم. پس بار سفر مي‌بنديم با كوله باري از عشق و رخت بر مي‌بنديم نه با دنيا، كه از دنيا، و عازم مي‌شويم؛ براي آن‌كه مَحرم حريمش شويم و مُحرم مي‌شويم. جامه محرمان راز مي‌پوشيم و دل را به معرفت عرفات مي‌بريم و غفران حق را مي‌طلبيم. در صلابت مَشعر آيات قيامت را به نظاره مي‌ايستيم و در مِنا آرزوهاي خود را از خدا مي‌طلبيم. سپس با سنگريزه‌هاي برائت، بت‌هاي درون و برون را رهي مي‌كنيم و مي‌كوشيم كه به سمت صفاي دل و به سوي سعي در تقوا برويم و هميشه در پرتگاه‌هاي ترديد، هوس‌هاي پوچمان را قرباني كنيم. از آن جا روبه شهر يادگارهاي پيامبر مي‌نهيم تا زلال وحي را در بارگاه قدسي‌ترين انسان بجوييم و رنجِ غريبِ قربتِ بقيع را باور كنيم. مدينه ديار مظلوميت‌ها، مكّه سرزمين خاطره‌ها و حج سفر عشق است پس بايد آهنگ رفتن حضور طلبيد.

حج جلوه گاه روشن حقايق الهي، آيينه تمام نماي دين و نمايشگر تمام ابعاد فرهنگ اسلام است. حج ميعادگاه حضور گسترده امت مسلمان جهان، براي دست يافتن به هويت راستين و منش والاي الهي در معبد عشق و ميقات عرفان عرفان و شعور است. حج رهيدن از خود، پيوستن به حق، گام نهادن بر هوس، پيراستن جان از همه آلودگي‌ها، و آراستن آن به همه زيبايي هاست. حج، تبلور شكوه و تجلي قدرت امت مسلمان و نمايشگاه حضور هم دلانِ همراهي است كه تفاوت صورت را با تشابه سيرت پيوند مي‌زنند و شعار وحدت را فراتر از شكل‌ها و رنگ‌ها و مرزهاي جغرافيايي تحقق مي‌بخشند. حج، كنگره بزرگ اسلام، نمايش عظمت، سرود وحدت و شعار مساواتِ مسلمانان است.

حج، از شكوهمندترين شعائر دين و از فرائض بزرگ اسلام است. تا آن جا كه آن را از اركان دين و ترك آن را از گناهان كبيره و هم سنگ كفر دانسته‌اند. هيچ عمل و عبادتي هم پايه حج نيست؛ چراكه حج با وجود آن‌كه يك عبادت است، چندين عبادت بزرگ را درون خود دارد. حج بار گران گناهان را از پشت مومن برمي‌گيرد و زنگار معاصي را مي‌زدايد و دل آدمي را همچون نوزاد، پاك مي‌كند. در فرهنگ اسلام حج از فرائض نخستين شرايع الهي بوده است و فرشتگان و آدم و حوا و پيامبران خدا آن را با شكوه تمام نموده‌اند و سرانجام آن‌كه، حج گزار پاداشي جز رضوان و بهشت جاويد خدا ندارد.

 
275
1398/05/20
۱۳۹۹ يکشنبه ۵ بهمن
ارتباط با مدیر کل
ارتباط با مدیر کل
اطلاعیه هواشناسی استان اصفهان
اطلاعیه
گزارش تصویری هوای استان اصفهان


اخبار هواشناسی استان اصفهان


اخرین تصویر ماهواره

ورود اعضا
شناسه کاربري
کلمه رمز

کدامنیت  forget کلمه رمز را فراموش کرده ام
register ثبت نام

Powered by DorsaPortal