Englishنقشه پرتالصفحه اصلیایران
فاصلهاطلاعیه هافاصلهمیز خدمات الکترونیکی سازمان هواشناسیفاصلهارتباط با مافاصلهدرباره مافاصلهنظرسنجیفاصلهسوالات متداول
اخبار
 
 
 
 
 
 

 در مكتب اهل بيت (عليهم‌السلام)، ماه مبارك رمضان، مجالي است براي تجلي حقيقت اسلام؛ يعني تسليم محض در برابر خداوند متعال اين عرصه، فرصتي است تا بندگان خدا به امر و رضاي او، حتي از نيازهاي طبيعي و حلال خود چشم‌پوشي كنند و سر تسليم بر بندگي شكوه مند خالق بي همتاي خويش فرود آورند.

ماه نزول قرآن است: ((شَهْرُ رَمَضانَ الَّذِي أُنْزِلَ فِيهِ الْقُرْآن)) حقيقت و باطن ماه مبارك رمضان هر آنچه كه در عالم هستي وجود دارد، حقيقت و باطني دارد؛ زيرا دنيا تنزّل يافته عوالم بالاست، هرچه در عالم دنيا است نمونه‌اي است از آنچه در عالم معنا است. احكام و قوانين الهي هم كه در دنيا به صورت دين و دستورات عبادي ظهور كردند، اسرار و باطني دارند. اشيا، زمان‌ها و مكان‌ها نيز داراي حقيقت و باطن مي‌باشند. يكي از آن زمان ها، ماه مبارك رمضان است.

در فرهنگ اسلامي ماه رمضان يكي از مهم‌ترين و محترم‌ترين ماه‌هاي سال است؛ ماهي كه نزد مسلمانان به ماه عبادت و طهارت معروف بوده و آن را - به تعبير پيامبر(صلي الله عليه و آله)- ماه خدا مي‌نامند. امام سجاد(عليه السلام) در صحيفه سجاديه در استقبال از ماه مبارك رمضان با بياني شيوا و رسا از ماه رمضان سخن گفته و حقيقت آن را روشن ساخته است. ما در اين مقال تنها گوشه‌اي از آن را بيان مي‌كنيم. امام در اين دعا، ابتدا خداوند متعال را جهت هدايت شدن به دين الهي و بهره‌مندي از نعمت بندگي و عبادت، شكرگزاري مي‌كند، سپس مي‌فرمايد: «سپاس خداي را كه از جمله آن راه‌هاي هدايت، ماه خود، ماه رمضان را قرار داد: ماه روزه، ماه اسلام، ماه طهارت، ماه آزمايش، ماه قيام، ماهي كه قرآن را در آن نازل كرد، براي هدايت مردم، و بودن نشانه‏هايي روشن از هدايت و مشخص شدن حق از باطل، و بدين جهت برتري آن ماه را بر ساير ماه‌ها بر پايه احترامات فراوان، و فضيلت‏هاي آشكار روشن نمود». توصيف ماه رمضان با عباراتي؛ نظير ماه اسلام، ماه نزول قرآن، حاكي از آن است كه در نظر امام سجاد (عليه‌السلام) و در مكتب اهل بيت (عليهم السلام)، ماه مبارك رمضان، عرصه براي تجلي حقيقت اسلام؛ يعني تسليم محض در برابر خداوند متعال است.

اين عرصه، مجالي است تا بندگان خدا به امر و رضاي او، حتي از نيازهاي طبيعي و حلال خود چشم‌پوشي كنند و سر تسليم بر بندگي شكوه مند خالق بي همتاي خويش فرود آورند. اين تمرين يك ماهه در كفّ نفس و خودداري از درخواست نفساني، تمريني مفيد و نيكو است براي تقويت اراده و خويشتن داري در باقي سال؛ چون انساني كه يك ماه به دستور الهي در مقابل خواست حلال نفس خويش مقاومت كرده و فقط به خاطر رضاي خداوند از نيازهاي طبيعي خود مانند خوردن و آشاميدن اجتناب نموده است، اين قدرت را خواهد داشت تا در يازده ماه ديگر سال در مقابل وساوس شيطاني و درخواست‌هاي نفساني نفس اماره خويش مقاومت نموده و اهل تقوا و رستگاري شود. ماه مبارك رمضان، ماه طهارت است.

ماهي كه بنده وجود خود را از تمايلات مادي و حيواني زدوده و با روزه ضمن تطهير جسم، به تطهير جان نيز مي‌پردازد تا روحش در عالم پاكي و رشد و تعالي، از انوار هدايت بخش خداي متعال بهره‌مند شود. پس مي‌توان گفت حقيقت ماه رمضان عبارت است از: آزادي از خود؛ آزادي از خود حيواني، و تولد خود الهي. ماه مبارك رمضان، ماه تخلق به اخلاق الهي است و حقيقت و باطن آن عبارت است از: رسيدن به لقاي خداوند. در حديثي آمده است كه خداوند سبحان فرمود: «الصَّوْمُ لِي وَ أَنَا أَجْزِي بِه‏»؛روزه مال من است و من خود به آن جزا مي‌دهم. بعضي كلمه «اجزي» در اين روايت را به صيغه مجهول «اُجزَي» خوانده‌اند؛ يعني روزه براي من است و من پاداش آن هستم. حيف است كه انسان به خودش و به غير خدا و به هر آنچه كه متغير است، دل ببندد؛ زيرا هرچه غيرخداست، در معرض زوال و تغيير است و نمي تواند جزاي انسان باشد؛ جزاي روزه دار، لقاي حق است.

 
 
 
 
31
1397/02/27
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
۱۳۹۷ سه شنبه ۲ بهمن
میز خدمت الکترونیک
اخرین تصویر ماهواره
اخبار هواشناسی
<
<
<
<

اخبار هواشناسي استان اصفهان

اخبار هواشناسي استان اصفهان

اخبار هواشناسي استان اصفهان

اخبار هواشناسي استان اصفهان
عضویت در سامانه تهک
/
سایت سامد
//
ورود اعضا
شناسه کاربري
کلمه رمز

کدامنیت  forget کلمه رمز را فراموش کرده ام
register ثبت نام

Powered by DorsaPortal